© 2017 BY YOURBRAIN CREATIVE WORKS

www.yourbrain.com.tr   |   info@yourbrain.com.tr   |   +90 (212) 280 90 06

  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Black Instagram Icon
Please reload

Son Paylaşımlar

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Tanıtılan Yazılar

Dünyaya 360 derece bakmaya ne dersiniz?

July 20, 2017

 

Son zamanlarda fotoğrafçılıkta çığır açan 360 derece kameralar, konulduğu yerin tüm noktalarının görülmesini sağlayan bir sisteme sahiptir. Bu kameraların, robotik veya panoramik fotoğrafçılıkta rahatlıkla kullanılabilecek şekilde büyük görme alanı mevcuttur.

 

Genel Bakış

Kullandığımız birçok kameranın görüş alanı birkaç derece ile 180 derece arasındadır. Bazıları ise 180 dereceden biraz daha fazla görüş alanına sahiptir. Bu tür kameralar, bir küre aracılığıyla odak noktalarına düşen ışığı yakalama kabiliyetine sahiptir. 360 derecelik kamera ise bunun tam aksine tam bir küreyi kaplar ve her yönden odak noktasına düşen ışığı yakalama yeteneğine sahiptir. Bununla birlikte 360 derece kameraların çoğu ekvatordaki tam bir küreyi kaplayabilecek nitelik taşır. Ancak kürenin alt ve üst kısmını kapsamına almaz. Üst ve alt kısımları da dahil ederek tam küre çekimi de yapabilir fakat bu çekimde ışınlar tek bir odak noktasında toplanmaz.

 

360 derece kameraların uygulamaları

Bu kameralar oldukça geniş bir uygulama yelpazesine sahip ve daha da gelişmeye devam ediyor. 360 derece ile ilgili sürekli yeni kullanım şekilleri de ortaya konuyor. İşte çok yönlü bu kameraların en ünlü uygulamaları:

 

Panoramik sanat

360 derece çok yönlü kameralar ortaya çıkmadan önce panoramik fotoğrafçılık farklı açılardan çekimlerle oluşuyordu. Bu sayede fotoğraf geniş bir açıyla görülebiliyordu. Fakat zamanla bu kameraların panoramik fotoğraf için yeterli olmadığı anlaşıldı çünkü ayrıntılı olarak incelendiğinde çeşitli eksikler olduğu fark edildi. 360 derecelik bir kamerayla ise gerçek zamanlı olarak panoramik görüntüler çekebiliyor ve videolar oluşturmak için, dikiş atma gibi işlemlere gerek kalmadan yüksek kaliteli sonuçlar elde edebiliyorsunuz.

 

Robotik görüntü

360 derece kameralar, görsel odometrinin yanı sıra aynı anda lokalizasyonu ve haritalamayı çözdükleri için robotikte de kullanılıyor. Bu kameraların 360 derecelik bir görüş alanı yakalama özelliği sayesinde robotikte daha iyi optik akış, özellik eşleme ve özellik seçimi sağlanıyor.  

 

360 derecelik video ve fotoğrafçılığın sanayiye daha çok kazınmasıyla, daha güçlü ve daha ucuz olan bu kameralara talebin zamanla daha da artması bekleniyor. Güzel işlere imza atmak için mükemmel bir seçenek olan 360 derece kameralarla çekim yapmayı hala denemediyseniz, Yourbrain Creative Works ile irtibata geçebilirsiniz.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Bizi Takip Edin

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Etiketlere Göre Ara
Please reload

Arşiv
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square