© 2017 BY YOURBRAIN CREATIVE WORKS

www.yourbrain.com.tr   |   info@yourbrain.com.tr   |   +90 (212) 280 90 06

  • Facebook Basic Black
  • Twitter Basic Black
  • Black Instagram Icon
Please reload

Son Paylaşımlar

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Tanıtılan Yazılar

2000’lerde teknoloji çılgınlığı, 1980’lerde çılgın teknoloji

July 14, 2017

 

Günümüzde birçoğumuz, kuşak farkı olmaksızın teknolojiye bağımlı olarak yaşıyoruz. Neredeyse hepimizin teknoloji çılgınlığı var. Peki teknolojik aletlerin tohumlarının serpildiği 80’lerde teknoloji ne ifade ediyordu? İnsanlar mı teknoloji çılgınıydı yoksa o günün teknolojisi kendi başına çılgın mıydı? Hazırsanız 80’li yıllarda bir teknolojik seyre çıkalım…

 

10 MB “Hard Disc”

O zamanlarda da belgeleri dosyalamak ve arşivlemek önemliydi. Bunun için şimdiki kadar teknolojik aletler kullanılmasa da az bir kitlede hard disc’ler mevcuttu. Neden az bir kitle diye soracak olursanız, o dönemlerde az sayıda olan her şeyin ne kadar pahalı olduğunu hatırlayın derim. Sadece 10 MB hafızaya sahip bu hard disc şimdikiler gibi taşınabilir boyutlarda da değildi. Hem pahalı hem büyük hem de taşınabilir değil, tam da o dönemin diğer ürünleri gibi…

 

Telefona “Freedom” damgası

Şimdilerde bizi kendine bağımlı hale getiren telefonların ilk halinin “Freedom Phone” olduğunu düşünmek hiç de inandırıcı olmayabilir 😊 Fazlasıyla kaba bir görüntüye sahip olan bu telefon biraz polis telsizlerini andırıyordu.

 

“Game Boy”cu çocuklar

Yine herkesin sahip olamadığı, kimin elinde görsek zengin damgası vurduğumuz “game boy”lar döneme damgasını vuranlar arasında bulunuyor. Yani bildiğimiz tetris… Ama o günlerde ne kadar da ulaşılmazdı.

 

80’lerin çılgın müziklerine eşlik eden “Walkman”

80’li yıllara iz bırakan şarkıları walkman’imiz olmasa nasıl dinlerdik. Genç kızlar, delikanlılar walkman’e dönemin popüler şarkılarının kasetlerini takar uçarlardı. Cebimize sığmasında güçlük çeksek de ilk model olmasına rağmen kaba sayılmayan walkman’ler ve ilk model kulaklıklar o dönemlerde hayatımıza renk katmıştı.

 

Dönemin e-posta aracı: Faks Cihazları

Şimdi attığımız mail saniyesinde karşı tarafa iletiliyor. O dönemlerde yazılı işler faks cihazları ile yürütülüyordu. E tabi haksızlık etmeyelim şu anda bile birçok kurum kullanmaya devam ediyor 😊

 

Cepte taşınamayan cep telefonu

İlk taşınabilir telefon ile tanışmaya hazır mısınız? Cep telefonu demeye dilim varmadı çünkü pek cebe sığabilecek türden değil 😊 Karşınızda Nokia Mobira Cityman 1320… Nokia ve Motorola’nın da kapışma hikayesi Nokia’nın bu atılımından sonra iyice alevlenmiş oldu.

 

Betemax ile sinema keyfi

80’li yılların efsane filmlerini seyredebilmeyi neye borçluyuz dersiniz elbette ki türünün ilk örneği olan Betemax’lara… Ardından ise çıkan VHS oynatıcılar Betemax’ların yerini almış olsa da, 80’li yılları yaşayan insanlar asla bu cihazı unutamayacaklar.

 

Fotoğraflar Polaroid’le çekilir

Birçoğumuzun hafızasından silinmeyecek olan bir teknolojik cihaz daha… Şu günlerde tekrar popülaritesi artsa da o günlerde ilk olduğu için neşemize neşe katmıştı.

 

IBM mi Apple mı?

Teknoloji diyoruz da bilgisayara hala neden değinmedik diyenlere müjde… İşte o dönem bilgisayarlarına döndürüyoruz şimdi yüzümüzü. Kusura bakmayın o dönemin bilgisayarları da pek bir çirkin. O yüzden bilgisayarları yazımızın sonuna bırakmış olmamızı anlayışla karşılarsınız diye umuyoruz. Direkt günümüzü şeklen en çok etkileyen canavar bilgisayardan bahsetmek istiyoruz: IBM 5150. O dönemlerde bu bilgisayar sadece ciddi insanların kullanacağı ve sahip olacağı bir alet olarak görülüyordu. Oldukça büyük olmasına rağmen küçücük ekranı vardı. Daktilo gibi ses çıkaran klavyesi ise efsaneler arasında yer alıyordu. Sonra tip olarak ondan pek farklı durmayan ve günümüze damgasını vuran Apple’ın Macintosh 128 K modeli çıktı. E tabi o dönemler belki de birçoğumuz bu bilgisayarı bilmiyordu çünkü fiyatı korkunç derecede pahalıydı. Mouse’lar ise günümüzdeki gibi şık hatlara sahip değildi, bildiğiniz kare kutu gibi bir hali vardı. Kuşkusuz ki Apple zamanla birçoğumuzun kalbini ve tercihini kazandı.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Bizi Takip Edin

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Etiketlere Göre Ara
Please reload

Arşiv
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square